​​​מוזיאון ההעפלה וחיל הים שוכן במבואותיה הדרומיים של העיר חיפה. המוזיאון מציג את סיפורי ההעפלה לארץ ישראל בימי המנדט הבריטי ואת התפתחותו של חיל הים ששורשיו נטועים במפעל ההעפלה.

הביקור במוזיאון מאפשר למבקר לחוות הפלגה באוניית מעפילים, להציץ לאורח חייהם של חיילים המשרתים בחיל הים ולהכיר את כלי השיט השונים על כל חלקיהם.

בין כלי השיט הרבים שבמוזיאון מוצגות ספינת הטילים הראשונה של חיל הים אח"י מבטח והצוללת אח"י גל, שאליהן יוכלו המבקרים להיכנס ולחוש את הווי החיים הייחודי לספינות וצוללות.

במוזיאון יש מרכז מידע המאגד בתוכו ספרייה וארכיון. בארכיון נשמרים מסמכים, תמונות וחומרים בנושא ארגון ההעפלה, אוניות המעפילים וחיל הים. כמו כן שמורות בארכיון עשרות עבודות יד​ וחפצים של המעפילים ואנשי חיל הים.​


הנצחה

המוזיאון עוסק בהנצחת אירועים הנוגעים להעפלה, ובחצר המוזיאון נבנה קיר הנצחה לאוניות המעפילים שטבעו בדרכן לחופי הארץ.

סמוך למוזיאון ניצבת אנדרטה להנצחת חללי המשחתת אח"י אילת וכן חלק מהצוללת אח"י דקר. בתוך המוזיאון יש פינת הנצחה לחללי חיל הים ואפשר לעיין בתיקי החללים בספרייה או באמצעות מערכת ממוחשבת.


סביבת המוזיאון

לצד המוזיאון נמצאים כמה אתרי תיירות: מערת אליהו הנביא, רכבל חיפה, המוזיאון הימי הלאומי, טיילת בת גלים, תצפית סטלה מאריס, כנסיית סטלה מאריס.